Megismerkedünk egymással
1. Megszólítók
Optimális létszám: kis csoport
Kor: 6 évtől
Csoport szint: kezdő csoport, kezdő játékvezető
Eszközök: babzsák vagy Beszélő- és Hallgató-zsiráf
A játék célja: Találkozási szokásként is használhatjuk ezt a játékot – akár minden alkalom elején. Személyes kapcsolatot teremtünk egymással, hogy mindenki mindenkihez közvetlenül tudjon odafordulni. Megteremtjük az alapját annak, hogy bizalommal fordulhassunk egymás felé, akár a saját nevünket (tágabb értelemben mondanivalónkat) mondjuk, akár a másik nevét (mondanivalóját) hallgatjuk meg.
Ez a játék bevezető a megkülönböztető készség gyakorlásához is: különválik az én-üzenet és a másik fél meghallgatása. Az EMK-ban a kommunikációnak ez a két iránya nem keveredik össze.
Az “Itt vagyok – Látlak!” játékban a csoport minden egyes tagjának külön-külön figyelmet szentelünk: látjuk, halljuk és befogadjuk egymást, hogy mindenki “megérkezhessen” a csoportba testben és lélekben.
Bemutatkozó
Ebben a játékban saját nevünket mondjuk. Próbáljuk ki ezt: kimondom a nevem (mindenkinek mondom), aztán valakinek továbbdobom a babzsákot, és ő is bemutatkozik a csoportnak, majd továbbdobja a babzsákot. És most próbáljuk ki másképp: valakire ránézek, és miközben dobom neki a babzsákot, csak neki mondom a nevem. A többiek kettőnkre figyelve hallják, amit mondok. Figyeljük meg, melyik megszólalásunkkal teremtünk erősebb kapcsolatot másokkal!
Ebben a bemutatkozó játékban egy ember felé mondjuk ki a nevünket, miközben dobjuk a babzsákot. Babzsák helyett játszhatunk a Beszélő-zsiráffal.
Megszólító
Annak mondjuk a nevét, és azzal teremtünk szemkontaktust, akinek a babzsákot dobjuk. Babzsák helyett játszhatunk a Hallgató-zsiráffal.
Névünneplő
Feldobom a babzsákot, és miközben elkapom, kimondom a saját nevemet! (Babzsák helyett játszhatunk a Beszélő-zsiráffal.) A csoport meghallgat, majd visszhangozza a nevemet! Ehelyett a változat helyett játszhatjuk az alábbit is.
Itt vagyok!
A következő játék hasonló ahhoz, mint amikor a Dzsungel Könyvében Farkas Anyó és Farkas Apó bemutatja a farkas csapatnak az örökbe fogadott, csupasz, ember kölyköt, Mauglit. A farkas csapatban az a szokás, hogy minden újszülött farkas kölyköt így mutatnak be, és ezzel a csapat törvényesen befogadott, védett, méltó tagjává válik. Emberi kapcsolatainkban is milyen sokszor vágyunk arra, hogy valóban “lássanak” és a csoport részeként elfogadjanak bennünket!
Aki ebben a játékban feldobja a babzsákot, most a neve helyett annyit mond:
“Itt vagyok!”
A csoport pedig azt feleli:
“Látlak, … (név)! Például: Látlak, Luca!”
Így is mondhatjuk: “Látom, hogy itt vagy, Luca!”
Akinél a babzsák van, válaszul újra megismétli:
“Igen, itt vagyok!”.
Ezzel időt hagy magának, hogy befogadja a felé forduló figyelmet, és csak ez után adja tovább a babzsákot.
Élmény megosztás